במספריםEnglish

מועצה מקומית · מחוז הדרום

שגב-שלום במספרים

יישוב צעיר ומשפחתי

בשגב-שלום גרים 17,442 תושבים (אומדן הלמ״ס, ספטמבר 2026). לעומת 188 היישובים האחרים בגודל דומה, הוא צעיר מ־92% מהם, עם פחות בעלי תואר מ־98% מהם ועם יותר משקי בית בלי רכב מ־97% מהם.

תושבים
17,442
48% ילדים עד 18
שכר ממוצע לחודש
9,306 ₪
נמוך ב־39% מהממוצע הארצי
פשיעה
54.2 ל־1,000
יותר מהממוצע הארצי (33.9)
בתי ספר
9
51 גני ילדים

במה שגב-שלום בולט לעומת היישובים האחרים?

שגב-שלום יישוב אחר מתוך 189 היישובים עם 2,000 עד 20,000 תושבים

הצגה

כמה משכילים?

4%פחות בעלי תואר מ־98% מהיישובים
אחוז בעלי תואר אקדמי, 2022
נמוךגבוה

אפשר בלי רכב?

49%יותר משקי בית בלי רכב מ־97% מהיישובים
אחוז משקי הבית ללא רכב, 2022
נמוךגבוה

צעיר או מבוגר?

2%צעיר מ־92% מהיישובים
אחוז בני 65 ומעלה, 2026
נמוךגבוה

משפחות גדולות?

4.6משפחות גדולות מ־91% מהיישובים
נפשות במשק בית, ממוצע, 2022
נמוךגבוה
עוד 3 השוואות

כמה פשיעה?

54.2יותר פשיעה מ־91% מהיישובים
תיקי פשיעה ל־1,000 תושבים, 2025
נמוךגבוה

כמה מרוויחים?

9,306שכר נמוך מ־89% מהיישובים
שכר חודשי ממוצע לשכיר, ₪, 2025
נמוךגבוה

קונים או שוכרים?

9%בדומה לרוב (מעט מתחת)
אחוז משקי הבית בשכירות, 2022
נמוךגבוה

מקורות: שכר: ביטוח לאומי 2025; גיל: ביטוח לאומי 2026; פשיעה: משטרת ישראל 2025; השכלה, שכירות, רכב וגודל משק הבית: מפקד האוכלוסין 2022, המקור היחיד ברמת יישוב. ההשוואה היא ל189 היישובים עם 2,000 עד 20,000 תושבים.

דיור ובנייה

תוכניות בנייה ופינוי בינוי בשגב-שלום

8,631 יח״ד בתוכניות מאושרות · 1 מכרזי רמ״י פתוחים

לכל הנתונים ←

כמה מרוויחים בשגב-שלום?

9,306 ₪ לחודש בממוצע לשכיר, נמוך ב־39% מהממוצע הארצי. אשכול חברתי־כלכלי 1 מתוך 10. הטבת מס של 18%

שכר 2025

הצגה
9,306 ₪שכר ממוצע לשכיר לחודש

נמוך ב־39% מהממוצע הארצי.

שגב-שלום
9,306 ₪
כל הארץ
15,140 ₪
33.8%משתכרים עד שכר מינימוםארצי: 26.6%
0.1%מרוויחים פי 4 מהממוצע ויותרארצי: 2.6%
8,410 ₪הכנסה חודשית של עצמאיארצי: 11,928 ₪
יישוב מוטב 2026
תושבי שגב-שלום מקבלים זיכוי ממס הכנסה של
18%
על הכנסה של עד 259,920 ₪ בשנה. שווי מרבי: כ־3,899 ₪ בחודש.
אשכול חברתי-כלכלי (של הרשות)
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
1 · הנמוךהגבוה · 10

מקום 6 מתוך 255 רשויות (1 הנמוך).

שכר: המוסד לביטוח לאומי, 2025. הטבת מס: רשימת היישובים המוטבים של רשות המסים ל־2026. אשכול: מדד חברתי-כלכלי 2021 של הלמ״ס, העדכני ביותר (פורסם ב־2024).

בתי ספר וגנים בשגב-שלום

9 בתי ספר, 51 גני ילדים ו־4 מעונות יום

הצגה
9בתי ספר
51גני ילדים
4מעונות יום

בתי הספר לפי פיקוח: ממלכתי 9.

מקור: משרד החינוך, רשימת מוסדות החינוך הפעילים

פנאי, תחבורה ובריאות בשגב-שלום

21 פארקים וגינות, 12 מתקני ספורט, 4 קווי תחבורה ציבורית

הצגה

פשיעה בשגב-שלום: האם שגב-שלום בטוח?

54.2 תיקים לכל 1,000 תושבים, יותר מממוצע הארצי (33.9)

משטרת ישראל · 2025

הצגה
54.2תיקי פשיעה לכל 1,000 תושבים ב־2025

בכל הארץ: 33.9. עבירות אלימות הן 10% מהתיקים, לעומת 16% בכל הארץ.

מקור: משטרת ישראל, תיקים שנפתחו ב־2025 (929 תיקים).

מי גר בשגב-שלום?

48% ילדים עד 18 (יותר מבכל הארץ). קופת החולים הגדולה: כללית

עדכני ל־אוקטובר 2026

הצגה

גילאים

שגב-שלום
48%
50%
כל הארץ
32%
55%
13%

ילדים עד 18בגיל עבודה (18–65)65 ומעלה

קופות חולים

שגב-שלום
71%
28%
כל הארץ
50%
28%
14%

כלליתמכבימאוחדתלאומית

7%עצמאים מקרב המבוטחיםארצי: 16.9%
0.6%מקבלי דמי אבטלהארצי: 1%
1.2%מקבלי השלמת הכנסה לקשישיםארצי: 2%
1.4%מקבלי הבטחת הכנסהארצי: 0.4%
3.2%מקבלי קצבת נכותארצי: 3.8%
1%מקבלי גמלת סיעודארצי: 4.1%

מקור: המוסד לביטוח לאומי, סטטיסטיקה לפי יישובים (גילאים נכון ל־אוקטובר 2026). שיעורי מקבלי הקצבאות הם מכלל התושבים.

איך שגב-שלום מצביע?

הרשימה הגדולה: רע"מ (92%). שיעור הצבעה 83%

הבחירות לכנסת ה־26

הצגה

בבחירות 2026 שגב-שלום הצביע רע"מ יותר מכלל הארץ (‎+86 נק׳) והליכוד פחות (‎-20).

שיעור ההצבעה
כאן, 202683%
כל הארץ, 202678%
כאן, 202253%

ב־2022 הרשימה הגדולה כאן הייתה רע״מ (70%).

רע"מ
91.7%
הרשימה המשותפת
5.4%
הדמוקרטים
1.7%
הליכוד
0.2%
ישר
0.2%
ביחד
0%

שגב-שלום כל הארץ

מקור: ועדת הבחירות המרכזית, הבחירות לכנסת ה־26 (2026), דרך המראה של Kaplan Open Source (התוצאות הרשמיות לפי יישוב). השוואה: הכנסת ה־25 (2022)

כמה עולה הארנונה בשגב-שלום?

כ־290 ₪ לחודש על דירה של 90 מ״ר, פחות מרוב הרשויות

דוח כספי מבוקר 2024

הצגה

בדירה של 90 מ״ר משלמים בשגב-שלום כ־290 ₪ ארנונה לחודש בממוצע (3,474 ₪ בשנה).

ארנונה למגורים, ממוצע למ״ר בשנה38.6 ₪
חציון הרשויות: 41.5 ₪
הוצאה לתושב בשנה9,827 ₪
חציון הרשויות: 8,818 ₪
גביית ארנונה מהחיוב השוטף58.3%
חציון הרשויות: 90%
הכנסות עצמיות מכלל ההכנסות23.3%
חציון הרשויות: 45.9%

מכל שקל שהרשות מוציאה, 54 אג׳ הולכות לחינוך ו־13 אג׳ לרווחה.

מקור: משרד הפנים, דוחות כספיים מבוקרים של הרשויות המקומיות לשנת 2024 (דוח לתושב). הארנונה בפועל תלויה באזור ובסוג הנכס.

יישובים דומים לשגב-שלום ובסביבה

הכי דומים: אל סייד, ג'סר א-זרקא, אבו קורינאת (יישוב)

הצגה

דומים לפי שכר, השכלה, גיל, שכירות, בעלות על רכב, גודל משק הבית והרכב האוכלוסייה.

הכי קרובים על המפה

שאלות נפוצות על שגב-שלום

הצגה

כמה תושבים יש בשגב-שלום?

בשגב-שלום גרים 17,442 תושבים, לפי אומדן הלמ״ס לספטמבר 2026.

האם שגב-שלום בטוח?

ב־2025 נפתחו בשגב-שלום 54.2 תיקי פשיעה לכל 1,000 תושבים, יותר מהממוצע הארצי (33.9).

כמה בתי ספר יש בשגב-שלום?

בשגב-שלום פועלים 9 בתי ספר, 51 גני ילדים ו־4 מעונות יום, לפי משרד החינוך.

כמה מרוויחים בשגב-שלום?

השכר החודשי הממוצע לשכיר בשגב-שלום הוא 9,306 ₪, לעומת 15,140 ₪ בכל הארץ (ביטוח לאומי, 2025).

האם יש הטבת מס בשגב-שלום?

כן. ב־2026 תושבי שגב-שלום זכאים לזיכוי של 18% ממס ההכנסה, על הכנסה מיגיעה אישית עד 259,920 ₪ בשנה.

באיזה מחוז נמצא שגב-שלום?

שגב-שלום הוא יישוב במחוז הדרום, נפת באר שבע.

מקורות הנתונים

סמל היישוב בלמ״ס: 1286